23
404262

PIET HEIN, kandelaber, "Ursa Major", 1950-60-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Svartlackerad metall, sjuarmad med ljushållare i mässing. Höjd 51,5 cm, bredd 41 cm.

Slitage, smärre färgbortfall.

Modellen formgiven år 1953.