Madeleine Pyk – en samling F769
257
381386

Robert Rauschenberg

(USA, 1925-2008)
Utropspris
200 000 - 220 000 SEK
19 000 - 20 900 EUR
21 800 - 24 000 USD
Klubbat pris

Robert Rauschenberg
(USA, 1925-2008)

"Sky Garden", ur: "Stoned moon series"

Färglitografi och serigrafi, 1969-70, signerad med blyerts 10/35, tryckt och utgiven av Gemini G.E.L., New York. 225 x 105 cm (Arjomari).

Ej examinerad ur ram.

Gemini Publication Sequence Number 175.

Formgivare

Robert Rauschenberg var en amerikansk skulptör och bildkonstnär konstnär född i Texas. Rauschenberg studerade vid Black Mountain College i North Carolina och vid Art Students League i New York tillsammans med bland annat Cy Twombly. Rauschenberg kan ses som representant för den abstrakta expressionismen, popkonsten och kallas ibland även neo-dadaist likt Jasper Johns. På 1950-talet blev han känd för sina så kallade "Combines" som bestod av icke-traditionella material och föremål som fördes samman till innovativa kombinationer. Ett känt verk av Rauschenberg finns på Moderna Museet i Stockholm och heter ”Monogram”. Verket består delvis av en uppstoppad get med ett bildäck runt midjan. Rauschenbergs verk kännetecknas av en dialog mellan ”the handmade and the readymade”.