309
398865

Mark Seliger

(USA, Född 1959)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Mark Seliger
(USA, Född 1959)

"President Barack Obama, The White House, Washington DC", 2010

Signerad Mark Seliger och numrerad 1/10 och daterad 2012 a tergo. Även märkt "Photograph by Mark Seliger. Copyright 2012 by Mark Seliger". Silvergelatinfotografi, bildyta 93,5 x 74,5 cm.

Formgivare

Den amerikanske fotografen Mark Seliger har under de senaste årtiondena porträtterat ett stort antal kända personer - filmstjärnor, makthavare, artister, modeller, sportstjärnor och presidenter.
Han studerade vid School of Visual Arts i Houston och fortsatte därefter med vidare studier i det dokumentära fotografiets historia vid East Texas State University. Seliger flyttade till New York 1984 och började efter tre år att arbeta för Rolling Stone Magazine. Mellan 1992 och 2002 var han deras chefsfotograf och tog under dessa år över hundra omslagsbilder för tidningen. Han arbetade också med rörlig bild som uppskattad musikvideoregissör för bland andra Lenny Kravitz, Elvis Costello och Willie Nelson.
2002 fortsatte Seliger sin karriär till Condé Nast där han tagit bilder för magasin som Vogue, Elle och Vanity Fair. Hans mest kända bild, det ovanliga porträttet av USAs dåvarande president Barack Obama togs i Vita Huset i Washington 2010.