375
407076

Lars Lerin

(Sverige, Född 1954)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Lars Lerin
(Sverige, Född 1954)

Utan titel

Signerad Lars Lerin och daterad 2012. Akvarell på papper 29 x 24 cm.

Formgivare

Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.