58
393069

ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1966.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Svart skinnklädsel, lös dyna, fyrdelad centralfot av aluminium. Etikettmärkt.

Smärre slitage, lädret något krackelerat runt armlänen.

Modellen formgiven till SAS Royal Hotel i Köpenhamn 1958.