94
384851

MOGENS LASSEN, soffbord, "Egyptian table", troligen för Rud Rasmussen, Danmark.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
887 - 1 330 EUR
935 - 1 400 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Mahogny, rund skiva med fällbart underrede, mässingsdetaljer. Diameter 100 cm, höjd 52 cm.

Skivan med smärre slitage.

Proveniens

Astra Zeneca, Södertälje

Modellen formgiven år 1940.