Madeleine Pyk – en samling F769
1254
393830

ANTIK ANATOLISK KELIM. 174 x 134 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Blåmelerat fält med ampel, inskription och auberginefärgad nische med små polykroma symboler. Bred röd huvudbård med stora och små stiliserade blommor.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, skador och lagningar. Kortsidorna med smärre skador.