1260
379927
SEMIANTIK GHOM. 327 x 216 cm.

Benvit botten med polykromt zillesultanmönster. Smal röd huvudbård med palmett- och bladranka samt blomställningar.

Obetydligt ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, litet hål. Långsidorna saknar ett par knutrader, en kortsida med trampveck, smärre skador och senare fransar.

Utropspris:

12 000 - 14 000 SEK

1 434 - 1 673 EUR

Klubbat pris:
9 000 SEK
Tilläggslista

Esbjörn Kronbergs samling.

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12