1262
389271

ANTIK HERIS. 390 x 272,5 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
ANTIK HERIS. 390 x 272,5 cm.

Terrakottamelerad botten med stor blekgul medaljong och benvita hörnornament med polykroma palmett- och blommönster. Bred terrakottamelerad huvudbård med blom-, arabesk-, blad- och granatäppelrankor.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador, hål och lagningar. Långsidorna med trampveck och skador, kortsidorna med senare slätvävda avslutningar.