Polykromt fält övermönstrad med medaljonger, blommor, palmetter, arabesker och slingor. Bred mörkblå huvudbård med blom-, palmett- och arabeskrankor samt kartuscher.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, trampveck, malskador, smärre hål och lagningar. Något skadade sidor.