1274
422047

SEMIANTIK SILKE KAYSERI SANNOLIKT. 171 x 128,5 samt 1,5 cm slätväv på varje kortsida.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
610 - 785 EUR
639 - 821 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Kum Kapi-mönstrad. Benvitt fält med polykroma palmetter, små blommor och molnband. Bönenisch indelad i olikfärgade fält med stiliserad skrift. Gul huvudbård med blommor och kartuscher med skrift.

Obetydligt ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och fällningar, liten lagning.