Mörkblå botten med molnmedaljong med stor drake, strödda moln och i hörnen stora Fenix fåglar i benvitt samt olika blå och bruna nyanser. Mellanblå huvudbård med årstidsblommor.
Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar. Baksidan med smärre malskador, en kortsida något avkortad.