1298
412557

ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 213 x 147,5 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris

Kamelhårsfärgad botten med polykroma blommande träd, apor, rävar, fåglar, nisch och i mitten sittande Dervisch med skål och käpp. Bred vinröd huvudbård med fåglar, blom- och palmettrankor samt i hörnen porträttmedaljonger.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga lagningar. Långsidorna med trampveck.