1299
397213

ANTIK KIRMAN, möjligen Hosin Kermani/FERAGHAN - SULTANABAD/BACHTIARI/INDISK. 394 x 293 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 850 - 2 780 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Benvit botten med rader av stiliserade polykroma träd och blomformationer. Bred vinröd huvudbård med stora palmett- och blomrankor.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar, obetydliga malskador, möjligen ställvis påmålad. Sidorna med smärre trampveck.

Tilläggslista

/eller FERAGHAN - SULTANABAD/eller BACHTIARI/eller INDISK.