1300
408932

ANTIK KIRMAN LAVER. 211,5 x 132,5 cm.

Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1 400 - 1 570 EUR
1 460 - 1 640 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Det polykroma mittfältet är uppdelat i tre figurscener; överst, profetliknande figur på tron med uppvaktning i palatsinteriör. Mellandelen, mytologisk figurscen. Nederst, festscen med härskare omgiven av vackra kvinnor. Mörkblå huvudbård med djur och människor i landskap samt kartuscher med porträtt.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med trampveck och smärre skador, en kortsida med smärre hål, senare fransar.