Madeleine Pyk – en samling F769
1301
372053

ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 220,5 x 140 cm.

Utropspris
9 000 - 12 000 SEK
854 - 1 140 EUR
977 - 1 300 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Vinrödmelerad botten med kung på tron och uppvaktning, lejon, mytologiska djur, fåglar, Div-e-Sepids och inskription: Soleyman ebne Davod, samt nederst landskap. Bred mörkblå huvudbård med jaktscener.

Ställvis hårt slitage, smärre fläckar och malskador, mittfältet med missfärgat parti. Sidorna med trampveck och smärre skador, ett lagat hörn.