1304
396478

ANTIK MAHAL. 511,5 x 382,5 cm.

Antik mahal. 511,5 x 382,5 cm.

Blåmelerad botten med stort polykromt blom- och palmettmönster. Bred terrakottafärgad huvudbård med träd.

Det mörkbrunfärgade garnet korroderat. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre malskador, hål varav ett med lagning med påklistrat tyg på baksidan. Långsidorna med trampveck, något skadade kortsidor med revor.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

3 584 - 4 779 EUR

Klubbat pris:
185 000 SEK
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92