1304
396478

ANTIK MAHAL. 511,5 x 382,5 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
185 000 SEK

Blåmelerad botten med stort polykromt blom- och palmettmönster. Bred terrakottafärgad huvudbård med träd.

Det mörkbrunfärgade garnet korroderat. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre malskador, hål varav ett med lagning med påklistrat tyg på baksidan. Långsidorna med trampveck, något skadade kortsidor med revor.