Terrakottamelerad botten med tätt stort polykromt blom- och palmettmönster. Bred benvit huvudbård med stor palmett- och blomranka.
Det ljusbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, fläckar, lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida saknar några knutrader.