1306
382273

OLD MESHED. 481 x 338 cm (plus långsidorna med 2,5 cm slätväv på varje sida, kortsidorna med ca 7,5 cm slätväv på varje sida med kufiska inskriptioner och inskription.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Vinröd botten med polykromt ardebilmönster. Bred mörkblå huvudbård med blomslingor och kartuscher med blommor, palmetter och molnband. Signerad Mashad - Halvaei.

Smutsig, fläckar varav ett hörn har en stor stel fläck. Sidorna med smärre trampveck och skador.