396478

1304. ANTIK MAHAL. 511,5 x 382,5 cm.

Blåmelerad botten med stort polykromt blom- och palmettmönster. Bred terrakottafärgad huvudbård med träd.

Det mörkbrunfärgade garnet korroderat. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre malskador, hål varav ett med lagning med påklistrat tyg på baksidan. Långsidorna med trampveck, något skadade kortsidor med revor.

Följerätt
Nej
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK/3 584 - 4 779 EUR
Klubbat pris
185 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto