1305
384755

ANTIK/SEMIANTIK MAHAL, s.k. Ziegler Mahal. 472,5 x 371 cm.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 680 - 6 550 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Terrakottamelerad botten med tätt stort polykromt blom- och palmettmönster. Bred benvit huvudbård med stor palmett- och blomranka.

Det ljusbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, fläckar, lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida saknar några knutrader.