1311
335844

ANTIK NINGXIA TRONSTOLSMATTA. 79 x 80 cm.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Mörkblå botten med fem polykroma drakar. Bård med vågor och heliga berget.

Smutsig, smärre fläckar, lagningar. Skadade sidor.

Proveniens

Emil Nissen som startade Malmö chokladfabrik och vars svärfar, Peter Karberg, hade import-exportfirma i London och Hongkong.

Jämför Larsson jr, Lennart: Mattor från Kina, Sinkiang och Tibet, Stockholm 1985, färgplansch sid 85.