Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
1316A
320282

ANTIK SMYRNA, Turkiet. 569 x 424 cm.

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
17 000 - 19 400 EUR
19 400 - 22 200 USD
Klubbat pris

Mellanblå botten med stora polykroma palmett- och bladslingor. Bred mellanblå huvudbård med palmetter och blad.

Något ställvis lite hårdare slitage, fläckar, smärre lagningar, skador och trampveck, två lagade revor, ställvis något blekt.

Denna matta är en utsökt representant för de mattor som tillverkades i Smyrna och även i närliggande städer på 1800-talets sista fjärdedel. Dessa kom att bli en viktig lyxvara för export från Turkiet till Europa och Amerika. Mattor som denna blev mycket eftersökta och placerades på slott och i burgna borgerliga hem.