1318
404280

SEMIANTIK TEHERAN/ISFAHAN. 355,5 x 260,5 cm inklusive en slätvävd kant runt hela matten.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 500 EUR
2 770 - 3 690 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Mörkblå botten med stor terrakottafärgad medaljong, ljusblå hörnornament samt täta polykroma blom-, arabesk- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med palmett- och blomranka samt molnband.

Något slitage och smutsig, fläckar varav en liten något stel. Baksidan med obetydliga malskador, sidorna med trampveck och skador.