Arne Jones E1299
132
377957

Alice Nordin

(Sverige, 1871-1948)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Alice Nordin
(Sverige, 1871-1948)

"Barn som ser efter vildgässen"

Signerad Alice Nordin och daterad 1910. Gjutarstämpel H. Bergman Fud. Brunpatinerad brons. Höjd 24 cm, längd 24 cm.

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.

Konstnärshuset, "Svenska konstnärinnor", 1911, ett annat exemplar av denna komposition utställd.

Svenskt konstnärslexikon, band IV, 1967, red. Johnny Roosval m.fl, omnämnd sid 239.

Formgivare

Alice Nordin var en svensk skulptör och bildkonstnär född i Stockholm. Hon studerade vid Tekniska skolan, Konstakademien i Stockholm samt på resor till Paris, Rom och Florens. Nordin var med och startade ”Damernas egen Akademi” tillsammans med Selma Lagerlöf. Hon har målat blomsterstilleben men är främst känd som skulptör. Hennes skulpturer föreställer ofta kvinnor och barn inspirerade av den grekisk-romerska skulpturkonsten. Hon skapade främst i gips, brons och marmor. Hon ritade även belysningsarmaturer för Böhlmarks lampfabrik i Stockholm samt arbetade på 1910-talet för Gustavsberg och gjorde skulpturer i parian.