1559
408395
FAT och TALLRIKAR, fem stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger av vapen för familjen Maitland i allians med Lauder. Längd 29 cm. Diameter 21 cm.

En med spricka, en med nagg, en lagad. (5)

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 434 - 1 792 EUR

Klubbat pris:
26 000 SEK
Tilläggslista

En tallrik med lagning.

David Sanctuary Howard; Chinese Armoiral Porcelain. Vol I, page 386.

Kontakta specialist
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02