156
411130

Pietro Sormani

(Italien, 1820-1878)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 200 EUR
9 210 - 13 800 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Pietro Sormani
(Italien, 1820-1878)

Ludvig XIV till häst

Efter Girardon. Stämpelsignerad P Sormani, Paris. Brunpatinerad brons 62 cm (exkl stensockel 16 cm).

Proveniens

Juniper Hall, Dorking, England.

E. Bénézit, "Dictionnaire des peintres, sculpteurs, dessinateurs et reaveurs"
U. Thieme & F. Becker, "Allgemeines lexikon der bildenden kunstler"
G.K Nagel, Neues Allgemeines Kunstler Lexikon, Volume 17, 1847
C v. Wurzback, Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich, Volume 36, 1878, p. 28

År 1699 färdigställde konstnären François Girardon monumentalskulpturen föreställande Ludvig XIV till häst där kungen är klädd som en romersk härskare inspirerad av Marcus Aurelius-statyn i Rom. Ryttarstatyn uppfördes i centrala Paris på Place Louis le Grand (idag Place Vendôme) men blev nästan hundra år senare nedsmält under den franska revolutionen. Girandons mindre bronsmodell finns idag bevarad på Louvren. Andra versioner av denna staty återfinns på Palazzo Pitti i Florens samt i Pinacoteca di Brea i Milano.

Pietro Sormani föddes i Milano och arbetade i Paris under 1820 och 1830-talet. Dock kom Milano att bli hans bas där han undervisade och ställde ut vid Accademia de la Brea.