157
420478

Peder Mork Mönsted

(Danmark, 1859-1941)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Peder Mork Mönsted
(Danmark, 1859-1941)

Vid sjön Esrum i Fredensborg

Signerad P. Mönsted och daterad -94. Duk 85 x 32,5 cm.

Motivet från denna målning har Peder Mork Mönsted hämtat från trakten kring sjön Esrum, nordväst om Fredenborgs slottspark. Danmarks näst största sjö, Esrum, är omringad av den vackra skogen Gribskov.