171
402964

Hugo Simberg

(Finland, 1873-1917)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 600 - 18 200 EUR
14 300 - 19 000 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Hugo Simberg
(Finland, 1873-1917)

"Motiv från Bretagne"

Signerad H Simberg och daterad 1910. Även signerad med påskrift på spännram a tergo: "Hugo Simberg. N:o 3. Motiv från Bretagne 1910". Duk 52,5 x 63 cm.

Sakari Saarikivi, "Hugo Simberg. Hans liv och verk", 1951, avbildad halvsida, sid 129 (under titeln "Sardinfiskare").

Formgivare