172
398321

Christian Krohg

(Norge, 1852-1925)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Christian Krohg
(Norge, 1852-1925)

"Lots"

Signerad C. Krohg. Papp-pannå 32,5 x 27 cm.

Proveniens

Direktör Thorsten Laurins samling, Stockholm (förvärvad i Sigge Björcks Konsthandel).
Därefter i privat svensk samling.

Kristiania Kunstforening, "Christian Krohg utstilling", Stockholm-Kristiania, 1923, kat nr 145.

Ragnar Hoppe, "Katalog över Thorsten Laurins samling av Måleri och Skulptur", Stockholm, 1936, upptagen som nr 357 i katalogen sid 164.