18
374251

Robert Lundberg

(Sverige, 1861-1903)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Robert Lundberg
(Sverige, 1861-1903)

Vänporträtt av konstnären Carl Johansson

Signerad Rob. L-g och daterad -84. Duk uppklistrad på papp-pannå 33,5 x 24 cm.

Proveniens

Ursprungligen i konstnären Carl Johanssons samling, Lidingö villastad.
Fru Märta Johansson, Lidingö.
Privatsamling.

"Svenskt konstnärslexikon", vol. III, Allhems förlag, 1957, jfr "Carl Johansson" (teckning av Robert Lundberg i "Palettskrap", 1886), avbildad sid 286.

Porträttet är troligtvis utfört på Konstakademien i Stockholm där Lundberg och Johansson var elever 1884.