Landskap vid Elbe dalen
Signerad V. Radimsky. Olja på papp-pannå 70,5 x 100,5 cm.
Sannolikt målad runt 1918-1920 efter att konstnären återvänt till Böhmen från Frankrike. Landskapet föreställer dalgången med floden Elbe.
För information kring målningen och motivet vill vi tacka curator Nadezda Blazickova-Horova, ansvarig för utställningen om Vaclav Radimsky år 2012, vid Prague's City Gallery samt curator Veronika Hulikova vid Nationalgalleriet i Prag, Tjeckien.