190
406593

Vaclav Radimsky

(Tjeckien, 1867-1946)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Vaclav Radimsky
(Tjeckien, 1867-1946)

Landskap vid Elbe dalen

Signerad V. Radimsky. Olja på papp-pannå 70,5 x 100,5 cm.

Sannolikt målad runt 1918-1920 efter att konstnären återvänt till Böhmen från Frankrike. Landskapet föreställer dalgången med floden Elbe.
För information kring målningen och motivet vill vi tacka curator Nadezda Blazickova-Horova, ansvarig för utställningen om Vaclav Radimsky år 2012, vid Prague's City Gallery samt curator Veronika Hulikova vid Nationalgalleriet i Prag, Tjeckien.