192
392462

Gustave (Gustaf) Albert

(Sverige/Frankrike, 1866-1905)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Gustave (Gustaf) Albert

GUSTAVE (GUSTAF) ALBERT, olja på duk, signerad Albert.

Le Canal du Midi, paysage d'été. 67 x 56 cm.

Smärre skålbildning.

Proveniens

Bukowskis Internationella vårauktion, nr 479, 14 maj 1991, kat nr 1.
Svensk privatsamling (inköpt på ovanstående auktion).

Eskilstuna Konstmuseum, "Gustave Albert Minnesutställning", 9 dec 1995-31 mars 1996, kat nr 56.
Mellersta Finlands museum, "Gustave Albert Minnesutställning", 26 april 1996 - 2 juni 1996.