229
420457

David Klöcker Ehrenstrahl

(Tyskland/Sverige, 1629-1698)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
David Klöcker Ehrenstrahl
(Tyskland/Sverige, 1629-1698)

Karl XII med sina syskon

Duk uppklistrad på pannå 47,5 x 39,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Tidigare i ambassadör G. Aminoffs samling, Stockholm.

Axel Sjöblom, "Ehrenstrahl", 1947, jfr bild 53.

Under 1680-talet målade David Klöcker Ehrenstrahl en serie bilder av de kungliga barnen. Detta grupporträtt föreställer Karl XII med tre av sina syskon, Gustav, Ulrik och Hedvig Sofia. Karl XI och Ulrika Eleonora d.ä. fick totalt sju barn men alla överlevde inte till vuxen ålder. Prins Gustav breder en slöja över Ulrik, vilket tolkats som en symbol för hans död, men konstnären anger dock själv i "Die vornehmste Schildereyen welche in denen Pallästen des Königreiches Schweden zu sehen sind" prins Ulriks ålder till ca ett halvt år, vilket utesluter möjligheten att bilden skulle vara en allegori över prinsens död då han blev äldre än så.

Man har tidigare ansett att tavlan skulle vara utförd av Ehrenstrahls dotter Anna Maria (1666-1729) som gärna kopierade sin fars alster men kvalitén som målningen uppvisar tyder mer på att det är ett verk av honom själv.

David Klöcker Ehrenstrahl brukar kallas den svenska målarkonstens fader. Efter studier i Amsterdam anställdes han som konterfejare av fältmarskalken greve Carl Gustaf Wrangel som då var generalguvernör av Pommern. När greven återvände till Sverige 1652 följde således Ehrenstrahl med. År 1661 utnämndes han till hovkonterfejare och otaliga är de porträtt över den kungliga Pfaltziska ätten skapade av Ehrenstrahl.

Registrerad och fotograferad på Svenska Porträttarkivet. (SPA 1970:519)

Jfr med målning i Statens Porträttsamling på Gripsholms slott, nr 1389 samt i Nationalmusei samlingar, nr NM6914.