Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
201. Edmund Adler, Kaninen/Mor med barn.
201. Edmund Adler, Kaninen/Mor med barn.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
202. Helene Schjerfbeck, Min mor.
202. Helene Schjerfbeck, Min mor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
90 000 - 120 000 SEK
203. Paul Emile Chabas, Ung kvinna vid vatten.
203. Paul Emile Chabas, Ung kvinna vid vatten.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
204. OTTO PIPPEL. Olja på duk. Sign Otto Pippel.
204. OTTO PIPPEL. Olja på duk. Sign Otto Pippel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
205. Antonietta Brandeis, "Barche da pesca, Venezia".
205. Antonietta Brandeis, "Barche da pesca, Venezia".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
207. Stanislaw Zukowski, Flodkröken.
207. Stanislaw Zukowski, Flodkröken.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
208. COLIN HUNTER. Olja på duk. Sign Colin Hunter o dat -83.
208. COLIN HUNTER. Olja på duk. Sign Colin Hunter o dat -83.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
209. Cornelius Arendtz Tillskriven, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
209. Cornelius Arendtz Tillskriven, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
210. Louis Tocqué Efter, "Carl Gustaf Tessin" (1695-1770).
210. Louis Tocqué Efter, "Carl Gustaf Tessin" (1695-1770).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
211. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claës Julius Ekeblad" (1742-1808).
211. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claës Julius Ekeblad" (1742-1808).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
212. "Carl Mauritz von Gertten" (1731-1798).
212. "Carl Mauritz von Gertten" (1731-1798).
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
213. Johan Henrik Scheffel Tillskriven, "Erik Adolf Printzensköld" (1718-1796).
213. Johan Henrik Scheffel Tillskriven, "Erik Adolf Printzensköld" (1718-1796).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
217. Per Wilhelm Cedergren, Vy mot Skeppsbron och Stockholms slott.
217. Per Wilhelm Cedergren, Vy mot Skeppsbron och Stockholms slott.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
219. Anders Holm, Insjölandskap med figurer och stad i bakgrunden.
219. Anders Holm, Insjölandskap med figurer och stad i bakgrunden.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
220. Johan Philip Korn, Pastoralt landskap med figurer och båt.
220. Johan Philip Korn, Pastoralt landskap med figurer och båt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
223. Landskap med Hermes, Argos och Hera.
223. Landskap med Hermes, Argos och Hera.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
225. Fredric Westin, "Aftonen".
225. Fredric Westin, "Aftonen".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
226. Lorens Pasch d y, "Fredrik Sparre" (1731-1803).
226. Lorens Pasch d y, "Fredrik Sparre" (1731-1803).
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
227. Lorens Pasch d y, "Sigrid Charlotta Wrede af Elimä" (1763-1828).
227. Lorens Pasch d y, "Sigrid Charlotta Wrede af Elimä" (1763-1828).
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
228. David Klöcker Ehrenstrahl Hans skola, "Karl XI till häst" (1655-1697).
228. David Klöcker Ehrenstrahl Hans skola, "Karl XI till häst" (1655-1697).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
229. David Klöcker Ehrenstrahl, Karl XII med sina syskon.
229. David Klöcker Ehrenstrahl, Karl XII med sina syskon.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
231. Pehr Hilleström, Stilleben med fiskar.
231. Pehr Hilleström, Stilleben med fiskar.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
232. Pehr Hilleström, Brand vid Katarina kyrka.
232. Pehr Hilleström, Brand vid Katarina kyrka.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
233. Pehr Hilleström, Interiör av en klensmedja med en smed i arbete.
233. Pehr Hilleström, Interiör av en klensmedja med en smed i arbete.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
234. Pehr Hilleström, "Hönsmatning i landskap".
234. Pehr Hilleström, "Hönsmatning i landskap".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
235. Pehr Hilleström, "I ritskolan".
235. Pehr Hilleström, "I ritskolan".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
236. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, tillskriven, olja på duk, osign.
236. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, tillskriven, olja på duk, osign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
237. Alexander Lauréus Tillskriven, Kurtis.
237. Alexander Lauréus Tillskriven, Kurtis.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
238. Pehr Hörberg, "Frimurartavla", "Tempelherrar".
238. Pehr Hörberg, "Frimurartavla", "Tempelherrar".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
239. Johan Gustaf Wäström, Mansporträtt, knäbild.
239. Johan Gustaf Wäström, Mansporträtt, knäbild.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
240. Regentlängd, 12 st.
240. Regentlängd, 12 st.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
243. Carl Abraham Rothstén, Vårflod i fjällen.
243. Carl Abraham Rothstén, Vårflod i fjällen.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
244. Carl Abraham Rothstén, Vy mot Gripsholms slott.
244. Carl Abraham Rothstén, Vy mot Gripsholms slott.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
246. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Klostergården i Palermo".
246. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Klostergården i Palermo".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
247. Gustaf Wilhelm Palm, "Romerska Campagnan".
247. Gustaf Wilhelm Palm, "Romerska Campagnan".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
248. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue från Villa Conti vid Rom".
248. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue från Villa Conti vid Rom".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
249. Carl Abraham Rothstén, Vy mot Skokloster.
249. Carl Abraham Rothstén, Vy mot Skokloster.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
250. Bengt Nordenberg, "Tiondemöte i Skåne".
250. Bengt Nordenberg, "Tiondemöte i Skåne".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
251. Bengt Nordenberg, Fångad i fällan.
251. Bengt Nordenberg, Fångad i fällan.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
252. Alexander Roslin, Porträtt av okänd dam, midjebild.
252. Alexander Roslin, Porträtt av okänd dam, midjebild.
Klubbat pris 
740 000 SEK
Utropspris
600 000 - 700 000 SEK
253. Slaget vid Hogland 1713.
253. Slaget vid Hogland 1713.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
254. Henrik Theodor Lundh, Karl XII till häst (1682-1718).
254. Henrik Theodor Lundh, Karl XII till häst (1682-1718).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
255. Fredric Westin Hans krets, "Porträtt av Karl XV i uniform" (1826-1872).
255. Fredric Westin Hans krets, "Porträtt av Karl XV i uniform" (1826-1872).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
256. Per Krafft d.ä., Porträtt av en ung kvinna med en hund, midjebild.
256. Per Krafft d.ä., Porträtt av en ung kvinna med en hund, midjebild.
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
257. Carl Gustaf Pilo Hans krets, "Drottning Juliane Marie av Danmark".
257. Carl Gustaf Pilo Hans krets, "Drottning Juliane Marie av Danmark".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
259. Carl Fredrik Kiörboe, "Räven i saxen".
259. Carl Fredrik Kiörboe, "Räven i saxen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
260. Jan Martszen de Jonge Tillskriven, Gustaf II Adolf till häst (1594-1632).
260. Jan Martszen de Jonge Tillskriven, Gustaf II Adolf till häst (1594-1632).
Klubbat pris 
20 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
262. Justus Juncker, Stilleben med frukter och blommor.
262. Justus Juncker, Stilleben med frukter och blommor.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
263. Jan Pauwel Gillemans Hans krets, Lekande barn med blomster.
263. Jan Pauwel Gillemans Hans krets, Lekande barn med blomster.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
264. Francois Vanderverdonck, Landskap med hönsfåglar och änder.
264. Francois Vanderverdonck, Landskap med hönsfåglar och änder.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
265. Francesco Trevisani Tillskriven, St Laurentius martyrium.
265. Francesco Trevisani Tillskriven, St Laurentius martyrium.
Klubbat pris 
300 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
266. Abraham Jansz Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna.
266. Abraham Jansz Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
267. Egbert Lievensz van der Poel Hans krets, Vilande man vid husvägg.
267. Egbert Lievensz van der Poel Hans krets, Vilande man vid husvägg.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
268. Jacob van Ruisdael Hans krets, Landskap med vandrande figurer vid en fors.
268. Jacob van Ruisdael Hans krets, Landskap med vandrande figurer vid en fors.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
269. Giavanni Nicolas Servandoni, Capriccio med figurer.
269. Giavanni Nicolas Servandoni, Capriccio med figurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
270. Capriccio.
270. Capriccio.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
271. Jan Jansz. van der Stoffe, Kavalleribatalj.
271. Jan Jansz. van der Stoffe, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
272. Jan van Huchtenburg Hans art, Kavalleribatalj.
272. Jan van Huchtenburg Hans art, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
274. Marc Antoine Michel Duplessis, Landskap med byggander och figurer.
274. Marc Antoine Michel Duplessis, Landskap med byggander och figurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
276. Jan Miel Tillskriven, Ruinlandskap med rastande sällskap.
276. Jan Miel Tillskriven, Ruinlandskap med rastande sällskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
277. Diego Velasquez Hans efterföljd, "Margarita Teresa av Spanien" (1651-1673).
277. Diego Velasquez Hans efterföljd, "Margarita Teresa av Spanien" (1651-1673).
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
45 000 - 55 000 SEK
278. Frans Franszoon Hals Hans krets, Mansporträtt.
278. Frans Franszoon Hals Hans krets, Mansporträtt.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
279. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
279. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
280. Frans Ykens, Stilleben med frukter, fåglar och insekter framför en kartusch.
280. Frans Ykens, Stilleben med frukter, fåglar och insekter framför en kartusch.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
284. Giovanni Ghisolfi Tillskriven, Capriccio med ruiner och figurstaffage.
284. Giovanni Ghisolfi Tillskriven, Capriccio med ruiner och figurstaffage.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
285. Anton (Antoine) Mirou, Landskap med jaktsällskap.
285. Anton (Antoine) Mirou, Landskap med jaktsällskap.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
286. Abraham Storck Hans krets, Sydländsk hamnbild med figurer och fartyg.
286. Abraham Storck Hans krets, Sydländsk hamnbild med figurer och fartyg.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
288. SIMON VAN DER DOES, hans krets, olja, ej signerad.
288. SIMON VAN DER DOES, hans krets, olja, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
289. Frederic de Moucheron Tillskriven, Landskap med jägare, hundar och hjortar.
289. Frederic de Moucheron Tillskriven, Landskap med jägare, hundar och hjortar.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
291. Mor och son, dubbelporträtt.
291. Mor och son, dubbelporträtt.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
292. Giovanni Battista Lampi Hans krets, Allegorisk kvinnoporträtt.
292. Giovanni Battista Lampi Hans krets, Allegorisk kvinnoporträtt.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
293. MICHEL BARTHELÉMY OLLIVIER, Tillskriven, olja på pannå, ej signerad.
293. MICHEL BARTHELÉMY OLLIVIER, Tillskriven, olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
295. HOLLÄNDSK SKOLA, olja på pannå, ej signerad, 1600-TAL.
295. HOLLÄNDSK SKOLA, olja på pannå, ej signerad, 1600-TAL.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
296. OKÄND KONSTNÄR, pasteller, ett par, 1700-tal.
296. OKÄND KONSTNÄR, pasteller, ett par, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
297. Pierre Cogell Hans krets, Mansporträtt med snusdosa, midjebild.
297. Pierre Cogell Hans krets, Mansporträtt med snusdosa, midjebild.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
297A. St Paulus.
297A. St Paulus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
298. Johan (Giovanni) Richter, S.Pietro di Castello, Venedig.
298. Johan (Giovanni) Richter, S.Pietro di Castello, Venedig.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
299. Barent Gael, Sällskap utanför värdshuset.
299. Barent Gael, Sällskap utanför värdshuset.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK