Madeleine Pyk – en samling F769
257
417057

Carl Gustaf Pilo, hans krets

(Sverige, 1712-1792)
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 800 - 4 270 EUR
4 340 - 4 890 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Gustaf Pilo, hans krets
(Sverige, 1712-1792)

"Drottning Juliane Marie av Danmark"

Duk 49,5 x 33 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Tidigare i konstnären Louis Masreliez samling.

Juliana Maria var dotter till hertig Ferdinand Albrecht II av Braunschweig-Wolfenbüttel och Antionette Amalie av Danmark. Hon gifte sig 1752 med Fredrik V av Danmark, vilken året innan hade blivit änkling efter Louise av England. Som Fredriks nya hustru blev Juliana Maria dels styvmor till den blivande Kristian VII av Danmark och dennes systrar, dels själv mor till sonen Fredrik.

Formgivare