256
420462

Per Krafft d.ä.

(Sverige, 1724-1793)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
250 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Per Krafft d.ä.
(Sverige, 1724-1793)

Porträtt av en ung kvinna med en hund, midjebild.

Signerad Krafft och daterad 1769. Uppfodrad duk 64 x 53,5 cm. Samtida förgylld, bronserad och rikt snidad ram.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Rönnebaekgaard, Danmark.
Sotheby's London, 17 dec 1998, kat nr 448.

"Danske Herregaarde" I, 1922, avbildad sid 134.
Bo G Wennberg, "Svenska målare i Danmark under 1700-talet", akademisk avhandling vid Lunds Universitet, 1940, avbildad och omnämnd sid 73.
"Slotte og Herregaarde", II, 1943, avbildad sid 128.
Hillevi Pettersson, "Per Krafft dä verksamhet utomlands 1749-1768", akademisk avhandling vid Stockholms Universitet, 1994, omnämnd sid 28, avbildad fig 26, sid 29.

Per Krafft påbörjade sin konstnärliga bana som elev till Johan Henrik Scheffel i Stockholm. Efter några år begav han sig ned på kontinenten och gjorde sitt första stopp i Köpenhamn där han hamnade under Gustav Pilos beskydd. Staden som ändå lockade konstnärerna var Paris och 1755 kom Krafft till den franska huvudstaden där han fick anställning hos Alexander Roslin. Åren i Paris kom att bli väldigt värdefulla för Kraffts utveckling och Roslins influens och undervisning var det som fulländade Kraffts teknik.
1768 återvände Krafft till Sverige efter över 20 år utomlands. Efter Roslin och åren i Paris kom han att resa och arbeta i både Italien, Tyskland, Danmark och Polen – främst för markgreve Fredrik av Bayreuths. Denne instiftar en egen Konstakademi för vilken Krafft kom att bli professor och lärare.
I Hillevi Petterssons licentiatavhandling Per Krafft d.ä.:s verksamhet utomlands 1749-1768 (1994) är detta porträtt avbildat och inrangerat under åren i Danmark , dvs mellan 1749 och 1755. Bo G. Wennberg har i sin avhandling Svenska målare i Danmark under 1700-talet (1940) med detta porträtt, dock varken daterat eller upptaget i förteckning över målningar från Danmarkstiden. Troligt är att varken Pettersson eller Wennberg sett detta porträtt eftersom det är daterat 1769.
Den avporträtterade damens identitet är inte känd och i forskningsbiblioteket vid Kunstakademiet i Köpenhamn finns det ett fotografi av denna målning med två möjliga identiteter: Marie Christine von Cappelen eller Charlotte Elisabeth de Tuxen (född Klingfeldt). Wennberg benämner den avporträtterade damen som Marie Christine von Cappelen (1724-1783), dock med ett frågetecken. Hon var gift med kammarherre Magnus de Beringskjold och de bodde på herrgården Rönnebaeksholm i Danmark fram till 1782. Ett skäl som styrker denna tes är att porträttet tidigare har ingått i samlingarna på Rönnebaeksholm. Det som talar för den att det skulle kunna vara Charlotte Elisabeth de Tuxen (född Klingfeldt) är en inskription på ramens baksida som lyder ”Benedicte Cte. Tuxen f Klinex”. Oavsett vem det är som Krafft har avbildat kan vi ändå se hur mästerligt han har bearbetat stoffmåleriet och detaljerna i detta porträtt.