273
362404

Giovanni Paolo Panini

(Italien, 1691-1765)
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
17 700 - 26 500 EUR
18 400 - 27 600 USD
Klubbat pris
200 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Giovanni Paolo Panini
(Italien, 1691-1765)

Capriccio med figurer vid romerska ruiner och Konstantinbågen

Signerad I.P Panini och daterad Roma 1731. Uppfodrad duk 100 x 138 cm.

Proveniens

Inköpt i Paris på 1930-talet.

Ferdinando Arisi, "Gian Paolo Panini - e i fasti della Roma del'700", 1986, jfr kat nr 187, sid 324. "Capriccio architettonico con l'arco di Constantino", Duk 121 x 128 cm. (Privat ägo, Piacenza)