247
418419

Gustaf Wilhelm Palm

(Sverige, 1810-1890)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gustaf Wilhelm Palm
(Sverige, 1810-1890)

"Romerska Campagnan"

Signerad G. W. och en palm och daterad 1870. Duk 25,5 x 42 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Inköpt av konstlotteriet på Konstakademien 1870 för 200Rdr, vunnen av änkedrottning Joséphine.

Konstakademien, Stockholm 1870, kat nr 226.

Gustaf Lindgren, "Gustaf Wilhelm Palm 1810-1890", SAK 1934, upptagen i förteckningen under år 1870, kat nr 415, sid 316.