246
424087

Gustaf Wilhelm Palm

(Sverige, 1810-1890)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gustaf Wilhelm Palm
(Sverige, 1810-1890)

"Vue af Klostergården i Palermo"

Signerad G. W och en palm och daterad 1861. Duk 37 x 43,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Inköpt av Konstföreningen och vunnen av grosshandlare H L Broman, nr 62, 150 Rdr

Konstakademien, Stockholm, "Förteckning på de Konstarbeten som bortlottades i Konstföreningen den 21 December 1861", Nr 62

Gustaf Lindgren, "Gustaf Wilhelm Palm", SAK, 1934, upptagen i förteckningen under år 1861, kat nr 336, sid 306.

Palm stannade i Italien mellan 1840 och 1851. Vid sin återkomst till Sverige fortsatte han att måla bilder med italienska motiv baserade på oljeskisser eller teckningar som utförts i Italien. Palm besökte Sicilien mellan slutet av september 1849 till början av januari 1850 (Lindgren, op. Cit., Sid 106-108). Under sina resor genom Sicilien besökte han Palermo två gånger, i slutet av november och slutet av december.