245
420451

Adolf Ulrik Wertmüller

(Sverige, 1751-1811)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 000 - 27 600 USD
Klubbat pris
650 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Adolf Ulrik Wertmüller
(Sverige, 1751-1811)

Porträtt av den unge Henri Bertholet-Campan (1784-1821) med hunden Aline

Signerad A Wertmüller S(uedoise) och daterad á Paris 1786. Uppfordrad duk 100 x 81,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Tidigare i familjen Bertholet-Campans samling, Paris.
Tidigare i fru Zea Anderséns samling, Malmö/Paris.

Le Salon de Paris, 1787 ("Enfant jouant avec un chien")

Porträttet omnämnt i konstnärens arbetsbok under "Notte de tous mes ouvrages que je me suis offert a faire pour mes amis et connaissances et duquels je n'aiaccepté aucun payment" Octobre 1786 - "le petit Campan fils de madame Genet Premier femme de la Reine. En pied carresant le petit chien nommé Aline, dans un jardin Anglais, toile de 40 carré."
Michel Benisovich, "Wertmüller et son livre de raison" initulé la "Notte", artikel i Gazette des Beaux-Arts, omnämnd sid 39.

Hovmålaren Adolf Ulrik Wertmüller målade av denna pojke första gången 1785, detta porträtt är omnämnt i hans arbetsbok. "Le petit Campan en petit tableau ronde". Året därpå tillkom även detta porträtt, den lille pojken Henri var då två år gammal.
Konstnären introducerades hos familjen Campan av svensken Gabriel Lindholm som hade anlänt till Versailles 1774 som informator till Madame Campans bror. Wertmüller avporträtterade både Madame Campan och hennes bror liksom flera andra medlemmar i familjen.
Madame Genet-Campan hade tillsammans med sin make, hovmannen Pierre Dominique Francois Bertholet-Campan endast en son, Henri.

Formgivare

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm.