417585

24. ALFRED WAHLBERG, Kvinna på blomsteräng, sommarlandskap från Frankrike.

Signerad Alfr. Wahlberg och daterad Môret juin -75. Duk 38 x 56 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Tidigare i Svensk-Engelska Konstgalleriet, Stockholm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK/9 557 - 11 947 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
85 750 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Katalognumret är målat i Moret-sur-Loing, intill Fontainebleauskogen, söder om Paris.

Målningen ger uttryck för den nyorientering inom svenskt måleri, som markeras av Alfred Wahlbergs överflyttning till Frankrike och hänger samman med de tyska lokalskolornas nedgång samt Paris tilltagande ledarställning i det europeiska konstlivet.

Wahlberg var under större delen av sitt aktiva liv bosatt i Paris men besökte regelbundet Sverige under somrarna. Wahlbergs inflytande på det tidiga 1870-talets unga svenska målare var av betydande art framför allt som förmedlare av det nya franska måleriet.

Katalognumret förefaller aldrig tidigare ha publicerats. Målningen finns inte upptagen i J.K. Janzons (signaturen "Spada") monografi "Alfred Wahlberg", 1909 och den var heller inte inkluderad i de två stora utställningarna av Wahlbergs måleri på Konstakademien (1917) samt Svensk-Franska Konstgalleriet (1928).

Målningen är utförd under Wahlbergs främsta period. De målningar han utställde på Salongen i Paris under denna tid föranledde en fransk konstkritiker att yttra följande: "Man måste utan tvekan placera Wahlberg bland vår tids fem eller sex största landskapsmålare".

De flesta av Wahlbergs målningar från Frankrike köptes av internationella konsthandlare såsom Goupil i Paris, Wallis i London samt Knoedler i New York. Den senare köpte år 1875 inte mindre än 14 av Wahlbergs landskapsmålningar, ett förvärv i vilket det aktuella katalognumret kan ha ingått. I såväl utförande som stämning uppvisar målningen likhet med Wahlbergs "Sommarlandskap, Bergshammar" från juni 1871 vilken tidigare ingick i Thorsten Laurins berömda samling.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Pedro Westerdahl

Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal

+46 (0)8 614 08 05
pedro.westerdahl@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto