312
420494

Esaias van de Velde, hans krets

(Holland, 1587-1630)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
(Holland, 1587-1630)

Batalj mellan kristna och ottomaner

Ett par. Signerade E. V. Velde och daterade 1623. Möjligen senare signatur. Koppar, vardera 18,5 x 28 cm. Äldre förgyllda och bronserade ramar.

Proveniens

Fritzes Kungl Hovbokhandel, Stockholm
Bukowski Auktioner, auktion 434, 28-31 okt 1985, kat nr 562, avbildade pl 98, 99.
Beijer Auktioner, auktion nr 20, 4-6 nov 1987, kat nr 104.