399
383064
J. E. VON REIDER, Annalen Der Blumisterei für gartenbesitzer, Kunstgärtner, Saamenhändler und Blumenfreunde, 12 vol.

In verbindung mit mehreren Blumenfreunden und Kunstgärtnern. Nürnberg und Leipzig, Verlag von Conrad Heinrich Zeh 1826-1836.
Jacob Ernst von Reider (1784-1853).
Samtida halvfranska skinnband i grönt med präglad och förgylld ryggdekor. Marmorerade pärmar. Handkolorerade blomsterplanscher. 24 planscher i varje, vol 1-11, 22 planscher i vol 12. Vackert exemplar av ett sällsynt verk i första upplaga. (12)

Slitage, några bokband med smärre ryggskada.

Utropspris:

150 000 - 175 000 SEK

17 921 - 20 908 EUR

Klubbat pris:
Tilläggslista

Ställvisa mindre missfärgningar och fläckar, enstaka mindre riss. Mindre markeringar med bläck i register. Möjligen saknas två planscher i sista volymen.