410
398860

SEKRETÄR. Tillskriven Niklas Korp (mästare i Stockholm 1771). Gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Fanerad med mahogny, jakaranda, rosenträ och färgat lövträ. Skiva av kolmårdsmarmor. Beslag av förgylld mässing. Tolv lådor och tre fack bakom klaff. Nedtill låda. Inläggningar på front och sidor med rosettupphängd medaljong med Vasakärve och omgivande lagerhängen. Skivan märkt med rödkrita "Nils Palin" (möbelhandlare i Stockholm 1762-1801). Längd 91,5, bredd 52,5, höjd 122 cm.

Gammal men troligen ej ursprunglig skiva, lådans lås saknas, fanerlagningar och torksprickor.