409
375666
SEKRETÄR, tillskriven Jöns Efverberg (mästare i Stockholm 1768-1777). Gustaviansk.

Fanerad med bl. a björk, valnöt och jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Sex lådor och fack bakom klaff. Nedtill två lådor. Inläggningar av lagerkrans med rosett samt frukter och festonger. På gavlarna krukor med blommor. Längd 102, bredd 49, höjd 102 cm. Nycklar medföljer.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

4 779 - 5 974 EUR

Klubbat pris:
40 000 SEK
Proveniens

Vera Sager, Sagerska palatset.
Kabinettssekreterare och ambassadör Sverker Åström.

Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)8 32 63 29