409
375666

SEKRETÄR, tillskriven Jöns Efverberg (mästare i Stockholm 1768-1777). Gustaviansk.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med bl. a björk, valnöt och jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Sex lådor och fack bakom klaff. Nedtill två lådor. Inläggningar av lagerkrans med rosett samt frukter och festonger. På gavlarna krukor med blommor. Längd 102, bredd 49, höjd 102 cm. Nycklar medföljer.

Proveniens

Vera Sager, Sagerska palatset.
Kabinettssekreterare och ambassadör Sverker Åström.