Madeleine Pyk – en samling F769
433
417054

BYRÅ. Jonas Hultstens art. Gustaviansk, 1700-talets slut.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 900 - 14 200 EUR
13 600 - 16 400 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med jakaranda, amarant och färgat lövträ. Beslag och listverk av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av rosettupphängda medaljonger med blommor. I översta lådan Stockholms snickareämbetes runda stämpel. Längd 69, bredd 44, höjd 82 cm. Nyckel medföljer.

Lagad skiva.