Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
437
336094

BYRÅAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770-tal.

Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
29 100 - 38 800 EUR
33 300 - 44 300 USD
Klubbat pris
250 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerade med jakaranda, lönn och citronträ. Beslag av förgylld mässing. Skivor av kolmårdsmarmor. Med förkroppad front. Tre lådor. Inläggningar av bladornamentik indelade i fält. Längd 77, bredd 46, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

I översta lådan text "Gåfva från prinsessan Sofia Albertina till fröken Gyllenborg". Sofia Albertina (1753-1829), syster till Gustav III.