437
336094

BYRÅAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770-tal.

Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 500 - 35 300 EUR
27 600 - 36 800 USD
Klubbat pris
250 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerade med jakaranda, lönn och citronträ. Beslag av förgylld mässing. Skivor av kolmårdsmarmor. Med förkroppad front. Tre lådor. Inläggningar av bladornamentik indelade i fält. Längd 77, bredd 46, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

I översta lådan text "Gåfva från prinsessan Sofia Albertina till fröken Gyllenborg". Sofia Albertina (1753-1829), syster till Gustav III.