Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
438
413262

BYRÅ, av Johan Wilhelm Metzmacher (mästare i Stockholm 1769-1783), ej signerad. Gustaviansk.

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
14 500 - 17 000 EUR
16 600 - 19 400 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med jakaranda, rosenträ, lönn och mahogny. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar med urna och rosettupphängd lagerfestong. Längd 80, bredd 55, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, jämför byrå sid. 266.